27. juuli 2015

Vääna 24.07

postitas: Regina 


No ausalt - ma ei oleks ealeski arvanud, et ma alustan Chica blogi sissekannet pealkirjaga "Vääna". Never.
Aga nüüd pean ma lausa mitme pealkirja vahel valima:
"Adios Püünsi"
"Kuidas tagasi teha kaotatud aeg?"
etc. etc.

Tegelikult on nõnda, et mõtteid Väänasse minemisest olen ma mõelnud juba aastaid, ent habras usk enese võimetesse on Vääna surfist teinud kättesaamatu ladvaubina.
Aga tänavune suvi ja rikkalikud veetunnid panid mind seda ladvaubinat ihalema.
Enne kindlat otsust, tegin ma veidi taustauuringut ning siinkohal soovingi neid inimesi väga tänada. Näpunäidete, innustamise ja julgustamise eest. Aitäh!

Vaimset laadi ettevalmistused tehtud, võtsin reede lõunal suuna Väänasse. Parkla oli tuuletu, eemal sillerdas päikeses vahune meri, paljajalgsed mehed märgunud kalipsodes tippisid ringi näpus trapets, puri või laud.
Tundus, et elu keeb selles vahutavas vees ning ülerahvastatud parklas. Põue puges magus ärevus ja ootustunne. Kas saan hakkama? Kui ei, siis kerkivad respektiandurid kõigi Väänas käijate suhtes taevapiirini. Kui saan hakkama, kerkib respektiandur iseenese suhtes. Väljavaated austuse osas olid igatahes suured.
Tõmbasin selga löögivesti, pähe kiiver (jumal teab, mis juhtub?!). Korraga ilmub "tour guide" Marko taskust välja fotokas, mis jäädvustab minu esimese hetke ja mõtteavalduse: "palun ära sellest kellegi räägi..."


Mida siin pikalt ikka seletada. See oli maailma kõige ägedam surfipäev! Ma sain hakkama super hästi. See oli nii nauditav. Verd, luid ja liigeseid läbistas hiiglaslik õnnetunne, mis pani mind piuksuma, uilgama, naerma ja laulma. Vääna on maailma kõige magusam, suurem ja küpsem ladvaubin!
Minu suureks üllatuseks tulid nii mitmedki jibe`id välja kuigi sellist eesmärki uutes oludes ma enesele ei seadnud. Ja mis veel parem - tõmbasin oma 77l Freewave`iga välja 40 km/h kiiruse. Ka seda ei osanud oodata ega tahta.
Powerit nii minul kui ka tuulel jagus 27km läbimiseks.

Peale surfi (ka Hellel oli see esimene kord Väänas ja täpselt samasuguste jõuliste emotsioonidega) istusid Chicad maha õdusasse Popp kohvikusse. Väga tore koht ning meisterlik kokapoiss. Õhtu möödus linnulennul ning öösel kui pea oli patja puudutanud jooksis film Väänast ikka veel nii eredalt silme eest. Filmi lõppedes andis UneMati mulle korra piiluda ka treilerit nimega "Ristna".
See on üks väga põnev film, mis Chicadel sel aasta ära tuleb "vaadata".



Võimalik vaid Venemaal:

13. juuli 2015

Speedomeeter

Halleluuja!
Milline "suvi"!

Puhub pidevalt ja ei saa vinguda mitte millegi üle. Isegi õhtuti puhub. Ja öösel ning varavalges.
Mine millal iganes, kuhu tahes, siis kui vabaned.
Pühapäeval mängis ilmamees põhja- lõuna- ja idalastele vingerpussi, ainult läänelased said päikest ja sekka mõnusat loodetuult.
Toppu sõit läks vaevaliselt, sest ma ei olnud seal aastaid käinud ning majad olid vahe peal veel rohkem lagunenud, puud kõrgemaks kasvanud ning õigeid teeotsasid kätte leida polnud sugugi nii kerge kui aastate eest. Siiski leidsin selle Secret spoti üles ning minu üllatuseks oli seal tuulekummardajaid veelgi.
Pikka möla purje suurustest, laua laiustest ja emotsioonidest ei hakka ma siia kirjutama.
Lihtsalt ühest arusaamast mõni sõna.
Ei teagi, kas oli süüdlaseks sile vesi või hea sportlik konditsioon, aga ma tunnen kiirusest väga puudust. Arvasin, et Falconiga tulistan nagu väle põder mööda vett, aga ei midägist. Ikka slow motion  ja spinnamine. Paistab, et midagi on kas minu, või minu varustusega väga valesti. Tippkiirus 40,3 ei tundu mulle üldse "tipp". Falconi-suguse paugupilliga peaks ikka enamat teha suutma.
Täna lähen uue uime jahile, ehk annab see veidi efekti. Midagi muud ma küll ette võtta ei oska.

Igatahes ökodraivisin Topus 50 km, Päike paitas põski ja oli väga mõnna-mõnna. Sellised päevad panevad elu täistuuridel armastama.
Ja Kaitseinglid, minu kõrval..  neid pean ma samuti tänama, sest GePSu andmeid vaadates näen selgelt kui ohtlike veealuste kivivälude kõrvalt olen ma mööda põrutanud, teadmata, et mõni sentimeeter veel ja "frontloop" it is. 
Jälle targem.
Elagu tehnoloogia!
Halleluuja!


8. dets 2014

Portugal ja Pension

Tere!

olen Regina ja olen pikalt vaikinud. Või peaksin ütlema, et olen eelpensionil blogija...
Asi on lihtne - ma tõesti ei taha kirjutada sellest, et hetkel on klimaatilised takistused ajanud mu pea täis rahulolematust ja füüsilist lodevust. Trepikõnd ja kepikõnd näivad ekstreemspordina. Ei räägi sellest, et selles hallis, niiskes, külmas vines pole ei vee- ega ka suusamõnusid. Mitte mingeid mõnusid peale aknaklaaside kraapimise ja pideva kojamehe vehklemise vahtimise. Teate seda isegi. Vältab kõikse ebasümpaatsem, spordivaenulikum aeg. On kas riigi- või lausa planeedivahetusaeg.

Et seda aega üle elada, tuleb unistada ja meenutada. Unistan peatsest surfist Filipiinidel (mille just eile laastas supertaifuun...) ning meenutan östrogeenirikast Portugali reisi.
Portugal, nagu selle blogi järgijad teavad, on minu lemmikriik Euroopas. Möödunud reis kinnitas minu eluloo "seinale" veel teisegi mõtte - veeta pensionipõlv (kui sellise kõrge eani üldse peaksin välja venitama) Portugalis, Odeicexes. Surfates, kala püüdes, rattaga sõites ja elulooraamatut kirjutades. Või noh, kala võib keegi teine püüda ja raamatu kirjutamise asemel üritan ilmselt hoopis luubiga tablettide manustamismanuaali lugeda.

Septembris aset leidnud Chicade reisile smuugeldasime kaasa ka kirjalemb Tiina ja spordilemb Marika ning üheskoos avastasime Lõuna-Portugali randu ning lainesurfi - meie kõigi jaoks uut spordiala.

Kiire kokkuvõte surfireisist (säästmaks teie väärtuslikku aega selle näruse ilma jaoks):
6 naist
12 päeva Lagoses ehk gran turismo
1 tõeline surfipäev (vanade semude juures Martinhalis)
1 traumapunkti külastus, toidukile ja MacGyver
5 lainesurfipäeva Odeicexes (ning naistekoor "Oooo Ricardo!")
lihasvalu, sinikad
päike
hoovus ja loovus
3 päeva 3D action filmi - Ricardo päästab turskete turistide elusid
mitmeid liitreid Portugali veini ja kilosid kalmaare
naisi täis tuubitud kaubik üüberkitsastel tänavatel
viigimarjaussid ja rose pipar
Saarm`ide kiirvisiit
Tarifa wind up-date every day

Aga nüüd mõned pildid, et saaksite halli päeva väheke värve...



















18. juuni 2014

Püha plekk

Püha plekk! 

No küll on ilus see vaikelu! Loodus, mäed, põllud, järved, rannalina, hääraamat, jalgratas nagu truu koer ootamas oma perenaise pehmeid märguandeid teekonna alustamiseks. Just sellised on olnud minu  nädalalõpud. Täis vaikust, rahu, loodust, avastusretki ja jalgrattasporti. Puha plekk, püha plekk.
Aga alati ei jää kõik nii rahulikuks ja vaikseks. Alati mitte. Eriti siis mitte kui sul on käepärast Pärnu Jürka telefoninumber ja temal on käepärast tuulemõõtja. 
 Ja tuulemõõtjal on käepärast mõned numbrid, kahekohalised...
 Ja meil on käepärast (puha läbi juhuse puhta) mõned purjed, mastid, lauad
 Käepärast on ka oskused nende asjadega ümber käia (ja uued vannitust vajavad purjebeebid)
 Muruniidukit ei olnud küll käepärast.
 Aga sõber hea oli olemas. 
 Ajalooline hetk : 14.06.2014. Kõige hilisem aeg ever surfihooaja avamiseks.
Ah et kus-kes. Ikka meie! Teie Regina, Helle ja Maret.
Pleki- ja pekiperiood on lõppenud ning meie keldripõrandad ujuvad mereveest ning autos on vana hea lebra. Oleme taas mängus ja merel.
!!!!

19. sept 2013

Welcome, Baby Volt

need, kes on lugenud minu heietusi Chicade blogis, on ilmselt tuttavad ka minu unistusega 5,8 purjest. Siin ta siis nüüd on, minu Baby... Volt 5,9m2.

Tere tulemast sõprade Ice, Duke ja surnud Daytona seltsi.
Tere tulemast Volvo tagaistmele.
Tere tulemast Püünsi vetikatesse Väänasse.
Tere tulemast mittekõigepehmoma omaniku käte vahele.
Hoain Sind hästi, luban.
Olegiga Sa ei kohtu, luban. Hardcore-uimega ka mitte, luban.

Ahh jaa, aga vette saad kui lähed kosja 430 RDMile.
Kus suitsu Volti, seal tuld tuult.

Isutekitaja:
http://www.north-windsurf.com/eng/nodes/display/product_ranges/overview-2014

28. aug 2013

Surf sardiinide keskel




 
Jumalik, taevalik, avastuslik, seiskav.
Vabastav.

MA ARMASTAN PORTUGALI!

Alustan oma sissekannet tarkusega, mille elu ise äsja selgeks tegi. Ära kunagi heida surfarile ette Eesti suvest põgenemist surfi eesmärgil. Ma ei saanud kuni oma Portugali ekspromptreisini aru, miks minna välismaa vette kui siin ka kannatab vees olla. Loll mina! Minge ja nautige, ütlen ma nüüd suurima rahuga. Minge ja olge nii kaua, kuni päikesest villand ja ujumisriided trapetsi poolt kulutatud.
Portugali lõunarannik jääb mulle surmani meelde ja kui ma edasist infot meisterlikult jagan, siis jääb ehk teilegi üht-teist mingiks ajaks meelde.

Martinhal, otse Sagrese külje all on surfipaik, mille sarnast mina tänaseni näinud ei olnud. Peateelt maha keerates avaneb luksusest paistes vaade uhketele uusvilladele, rohelistele aedadele, kuhu istutatud kõiksugu õitsvaid troopilisi lillekesi, puukesi ja põõsakesi. Muidu nii kuiv ja kahvatu 36-kraadises kuumuses kõrbenud maastik on selles rannarajoonis väga elujõuline. Uhked eramajad, millest avaneb grandioosne vaade merele. Kes on need inimesed, kes neis aedades sardiine grillivad ja õhtuti tubades vaikselt Sangriat libistavad, kas äkki surfarid? Ega vist, aga võiks ju :)
Järgmises kurvis vahetub vaade luksusvillaudelt kaljudel külitavatele hotellidele, mille klaasfassaadid mängivad päikesega plinkimismänge. Ja seal juba ongi liivavallide taga tuules lehvivad lipud. Olen kohal, siin ongi see surfikoht, millest mulle nii õhinaga oli räägitud.

Off shore tingimused, ent jumalik vaade vahemerele. Nii jumalik, et hing jääb kinni - türkiissinisesse vette uppuvad kõrged kaljurahnud, pikk päikesesirmidest kirju rannajoon, avalisui naeratav surfiklubi personal. Tunne on, nagu jõudnuks ma koju. Sipsti pandi mulle Tabou 94L ja Gaastra 6.0 kokku ning olingi vees. Aga ohh häda - kalda all plekk ja peale ei saa. Maad mööda liikuv tuul võtab tuurid sisse alles mõnekümne meetri pärast. Kaatrimees Andreas märkab minu kohmetust ning tõttab appi. Istun kaatrisse mast pepsi all ja sõidame tõmmu hurmuriga lähima pagipargini. Otse kaatrist lauale ja side lõpp. Nüüd olin nagu teist korda kodus. Vaatamata tuuleaukudele nautisin seda surfi iga oma elusa ja sureva keharakuga. Vesi on niiiiiii soe, et neopreenriideid pole vaja. Päike teeb pai ja vaated kütavad surfikirge. Jibe oli selle Tabou lauaga nii lihtne teha, et koju jõudes pean ma oma Fanatiku lauaga arenguvestluse maha pidama. Igatahes lõppes mu tripp Martinhali nõnda, et kohalikud surfikutid tahtsid minuga laupäevases über-prognoosis võidu kihutada. Hehh. Näis.
Martinhali kohta veel nii palju, et see olevat Portugali surfinaatorite lemmikkoht. Seal olevat ikka alati rohkem tuult kui mujal.





Lahkudes hüppasin läbi kalurikülast nimega Alvor. Kui teist keegi peaks Portu reisi plaanima, siis kuninglikku kalarooga saab nautida ainult sealt. Parim tuna, parimad sardiinid, kaheksajalad, kalmaarid. Parim Sangria.


Lagos, mu arm!
Hiiglasliku sadama ja orjaturu poolest tuntud Lagos asub vaid mõnikümmend kilomeetrit Martinhalist Partimao poole sõites. See on lõputu liivarannaga turistidest rikas linn. Kui rand on lõputu, on seda ka triip merel.

Jõudnud sadama nurga tagant välja tabas mind arusaamine, et surfiklubi ei asu teps mitte ranna linnapoolses osas. Ohh ei! Kauguses nägin merel tiksuvat laudurit ja see oli nii ca 2 km ranna algusest. Jõudnud sihtkohta, avanes trööstitu vaade kahele puitputkale, mis pidanuks olema WinsurfPointi laenutus. Ühes neist toretses veepudeli ja jäätise äri ja teises vedeles mõni ülelitraažis surfilaud. Kui minu tujulangust saanuks Richteri skaalal mõõta, siis läinuks andurid hulluks. Olin tundidepikkuse teekonna ette võtnud nende laudade pärast? Pettumust varjamata läksin surfi tugiisikutelt küsima, kas neil edasijõudnule ka varustust on ja sain vastuseks "jah". Pidasin seda udujutuks ja palusin enesele SEDA lauda näidata. Minu imestuseks juhatati mind neist puitputkadest eemale, rannast minema, üle raudtee, tänava... Ja seal see oligi - iga rentija unistus. See eemalasuv maja sisaldas hiiglaslikku valikut laudu, purjed. Kõiki marke, suurusi. KÖIK oli seal olemas, kõik (isegi iSonic!).

Mulle rigati 6ne Severne (appi!!!) ja 101ne Starboardi slallikas. See Severne'i puri, mille marki ma kahjuks enam ei mäleta, oli nii püss, et mul kadus hetkega eelarvamus selle austraallase suhtes. Nii stabiilne, sujuv, kiire, kerge. Vuhises off-shore tingimustes läbi aukude nagu kuul. Ja ega see laud ka kehv olnud. Ma vaatasin mingil hetkel, et mul on kiirust rohkem kui teistel veesõidukitel (vesirattad, jetid, paadid)  ja surfaritel. Selle lauaga oli jibe'mine robustsem, aga sugugi mitte halb. Kena laud, ütleks saarlane.
Mul on nii kahju, et mul neid tunde seal Lagoses kellegagi jagada ei olnud. Saan vaid kirjapildis nipet-näpet oma emotsioonidest edasi anda, ent see pole ju see! Igatahes oli mu juhtmõte merel see, et ma tahaksin siia jääda igaveseks. Sellesse hetke, sellesse paika, sellesse tundesse. Minu triibud sel siledal veel võisid olla ca 4-6km ots. Jalustrabavad vaated kaljudele ja koobastele nende sees. Nägin kohti, mida linnaturist ei näe, sest selleks, et sinna jõuda, tuleb lasta end mööda vett vedada.  Mitmekümnemeetrised vanad Vasco da Gamalikud puitpurjekad, luksuskaatrid, hiigelkatamaraan meremärgiks, ümber mille tsaibida. Jälle need kirjud sirmid.... Hetk, seisa siin ja salvestu! Püsi! Jää!

Sellel surfireisil kandsin ma endaga kaasas mõtteid ühest väga erilisest inimesest, kellega arvasin end kunagi kindlasti kohtuvat ja saksakeeles lobisevat. Andre Paskowski lahkumine taevas asuvasse surfiparadiisi pani mind taaskord mõtlema, et miks teinekord "lähevad" inimesed, kes on nõnda palju andnud, tegusad, õnnelikud, noored, vajalikud... Oma elu oivaliseima surfireisi pühendan ma just sellele mehele. Head teed, Andre! Sa elad edasi surfirahva mälestustes, prode edetabelites, kinolinal, DVDdel.



SUMMUM: surfihooaeg lõunarannikul, Algarve piirkonnas on aprillist septembrini. Varustuse rent ca 30 EUR/h või 70 EUR/päev. Pikema perioodi puhul hinnad kokkuleppel.
Windsurf Pointi veebileht (Lagos Meia Praia ja Martinhal):
http://en.windsurfpoint.com/

Läänerannik on paslik ka lainelaua surfiks. Parimad kohad selleks on Alezurist põhja poole liikudes. Küll aga peaks seal arvestama külma vee ja halli ilmaga. 



Lend: British Airw./Estonian Air





Obrigada!





24. juuli 2013

Kui mu ema teaks...

... siis ütleks ta minust lahti. Nii on muretum.

Oleme oma surfitandemiga viimastel päevadel avastanud ainult uusi spotte. Vast ei olnud meie ainukesed, kes nädalavahetuse über-prognoosi nähes pead vangutasid. Kuhu minna loode- ja põhjakaare tuulega?  Meie ekspromt plaan viis meid laupäeva pärastlõunaks Saaremaale Pidulasse.  Wow! Wow! Wow!
We absolutely love Pidula!

Millised vägevad lained! Milline turvaline kivivaba pinnas, puhas liiv, rannakarbid, päike, rünkpilved. Hell yeah!
Adrenaliin vohas nagu kesksuvine sinivetikas. Liiga pikalt ei saanud muidugi lainete vahel lasta, sest vasakul halsil, üsna kalda all, paiknes kloaak - tihke, paks vetikamass, mis imes meid endasse, värvis kiharad mudajaks ja kümnekordistas ripsmeid. Nagu mingi bituumen-takjas. Väkk. Aga õnneks pesi ebõnnestunud manööver paremhalsil suure osa sellest lögast jälle maha. Ega me sinna siis nii palju ka ei sattunud. Kord või paar ja edaspidi tegime lühemaid otsi.
Minu hiigelsuureks üllatuseks tulid mul neis lainetavates oludes välja ka jibe`id. Ma isegi ütleks, et laines on neid vast lihtsamgi teha, sest kiirust ei pea välja pressima, vaid see on juba eos olemas.
Mõnulesime Pidulas kuni öö saabumiseni ja siis vedasime oma trööbatud kehad puhkama, et hommikul vara kohe jälle platsis olla.
Tagasi jõudes tabas meid aga pettumus - tuult oli vähe, suund polnud päris õige ning see kloaak oli enese alla võtnud kogu ranna.
Näis, et sinna ei saa enam jääda. Võtsime suuna Muhu saarele, kus olevat üks päris kift spott. Leidsime selle spoti üles - meile vahtis vastu plekk. Aga kui eelmisel päeval oled adrenaliinisupi kallal maiustanud, siis järgmisel päeval plekielobi lürpida ei taha.
Kuivõrd inimene ei saagi alati mida ta soovib, siis leppis meie kolmik vähem plekkiva väinaga. Olen sealt mööda sõites sageli mõelnud, et kuidas selles kohas sõita oleks. Vesi seal ju vaid rinnuni, lainet pole ning tuul peaks olema üsna pagiline. Tegelikkus oligi selline. Kaldalt võinuks otse lauale astuda ja tuld anda. Üsna pikalt sai muretult sõita, vaid ühes kohas oli näha uimele ohtlikku kivilahmakat (või oli meil siis lihtsalt õnne). Sellises kohas saab lisaks jibe`i harjutamisele kasvatada ka lauatunnetust ning kiirust.  Oli väga mõnus! Soovitame eriti nendele, kes saarelt lahkumas, aga mõni gliss veel perfektsest puhkusest puudu.

Kolmas uus spott sel nädalal oli aga põhjatuuline Rohuneeme. Järgnevast kogemusest võiksin kirjutada väga, väga pikalt, aga ei tee seda. Nagu ma mainisin - kui mu ema teaks, kus tema tütar purjelauaga sõitmas käib, siis ta ütleks minust lahti. Seda ei saa lihtsalt pealt vaadata ja takka kiita.
Panin elus esimest korda pähe kiivri, tõmbasin selga löögivesti, rigasin liiga suure 4se ja panin sõidukorda 77 freewave`i. Kaldalt vaadates tuli näole kerge muie, sest olin senini Pidula ja Pirita lainekogemusi kõige võimsamateks pidanud. No see värk seal oli hullus kuubis. Mul oli jänes ikka kalipsos kui neid seinu vastuvahutamas nägin. Ja siis mõtlesin taaskord surfilaagris ära jäänud wave`i koolitusele, millest olnuks minusugusele ikka roppu moodi abi.  Kolistasin seal sõjatandril kuni tsentrifuugist küll sai. Skoor: 2 õnnestunud jibe`i, terve varustus ja terved luud. Kui üldse keegi viga sai, siis Helle - tema nimelt oli sellest seiklusest nii pööraselt vaimustunud, et pidin kontrollküsimuste abil veenduma ega tal merel peapõrutust ei saanud :) Ei pea olema hiromant mõistmaks kuhu ta tulevikus põhjatuulega minna tahab.
Rohuneeme kaks vinguviiuli keelt on kivid ja randa pääsemine. Meie kasutasime merele pääsuks ühe lahke meesterahva krunti. Edaspidi peaks aga leidma parema võimaluse randa pääsemiseks.

Meie surfitrio on otsuse teinud - me ei tea teist nii head loodetuule spotti, kui seda on Pidula ning me tahame esimesel võimalusel tagasi. Need 4 tundi autot-praamijärjekorda-metsapeatusi on Pidulasurfi väärt.
Ja meie teame ka seda, kus on väga hea end Vääna surfiks ette valmistada (meenub jälle see ärajäänud koolitus...) - Rohuneeme.

Emps, ära pane pahaks - surf ei olegi normaalne elustiil. Surf on parim elustiil!

8. juuli 2013

Pudrukuul

Ei ole lihtne see surfari elu, ma ütlen. Kõigepealt lendad nagu purdukuul suunal kodu-rand-kodu ja siis paned nagu pudrukuul paremal halsil-vasakul halsil. Kiiduväärt on enne seda kõike üks korralik jõupuder ära süüa.

Reede õhtul (teades, et ees ootab surfirikas nädalavahetus) tegin läbimõtlematu käigu ja veetsin õhtu Harku wake pargis. Lohisesin seal nööri järel mööda vett ca 20 minutit, jõin ära pool järve (võrreldes Maardu järvega - muy bien!) ja ärkasin järgmisel hommikul ropu lihasvaluga.
Igatahes otsustasin ma oma valudele "peale" teha ja merel mõned korralikud triibud tõmmata.

Laupäev oli Püünsisse toonud hulga sõltlasi ja siblimist kõrvalt vaadates tundus, nagu oleks Püünsi üks suur sipelgapesa - üksteise järel veeti laudu merre nagu saak-sajajalgse jalgu pessa. 

Puhus mõnusasti, täpselt minu puuduva 5,8m2 purje jaoks, mille soetamisest olen mõelnud aga tegudeni pole jõundud. Kui kellegi on ICE`i või DUKE`i selles mõõdus - tahate ilma jääda?
Nõnda oligi mul valida, kas üle 6,4 või ala 5,0.
Valisin alamõõdu (tingituna raskest olemisest) ja ega seda valikut liiga halvaks pidada ei saanudki. Liikusin ju küll ja puri oli mõnusasti kerge ega väsitanud. Ühel hetkel kaotasin end merel ära, mõtlesin omi mõtteid nii sügavasti, et ei märganudki, et kohe-kohe ristuvad minu ja lootsi teed. Hea on, et need lootsid punast värvi on - kui õigel hetkel ei näe, siis viimasel hetkel kindlasti. See oli nüüd küll liialdamata napikas. Sain purje vette ja laualt maha. Päris uhke masin see loots, pole teist nii lähedalt veel näinudki.
Edaspidi püüan valmsam olla.

Ja mõned tunnid hiljem jõudis pärale pühapäev, mis pakkus imelist rannailma, sooja briisi, endiseid lihasvalusid ning kella 19st mõnusat tuulekest. Mina jälle nagu pudrukuul Püünsis. Panin slallika kokku ja teadlikult valisin taaskord väikseima vahendi, ehk siis 6.4. Ei lasknud end heidutada teistest, kes rigasid seitsmeid ja kaheksaid. Valik osutus enam kui õigeks, ega ma muidu saakski öelda, et see oli kahtlemata minu selle suve kõige parem surfipäev.
Tuli meelde kaader "Suvitajatest", kus John proua "Kohviveski" kaotusest (või siis kaotuse taga peituvast suurest rõõmust) edasi-tagasi, paremale-vasakule vuhab. Mina udjasin nagu John ligi 3h ja nautisin sellest iga sekundit. Kaldale sundis mind tühi kõht, muidu oleks kuni päikese unnevajumiseni merele jäänud. Oli täiesti eba(eesti)maine surfikogemus. Nii mõnus, soe, päikeseline.
Ja otse loomulikult ootan tänaselt sama.
Vaadates prognoosi tuleb aga tõdeda, et tänaseks on tuuletaadil pakkuda vaid korralik õrritamine. Tänast prognoosi vaadates tundub, et Tuul on nagu suure õllekõhuga mees, kes vargsi astub Tallinna lahele lähemale. Ja kui tema naba riivab juba kergelt-kergelt lahte, siis tõmbab kõhu sisse, va ramp.
Vaadake ise kui ei usu:

Egas muud kui punnis kõhtu, valuvaba lihast ja korralikult purtu kuuli täiteks!

Natuke muusikat ka - uhub vee kõrvast välja:
http://www.youtube.com/watch?v=L-1fSFm7R4Q

Adios.

28. juuni 2013

KKK - krambid, kämmid ja krabid

Episood 1: KRAMBID
on olnud täiesti ulmelised surfipäevad täis pause ja igapäevast rassimist peamiselt Püünsi-Kräsuli-kiirteel ja Saaremaa salalahes . Edel-lääs andis ülemöödunud nädala lõpul häid surfivõimalusi. Esimest korda alanud hooajal sai vette ka minu 77ne Freewave ning 4-ne ja 5-ne puri.  Kui 4-sega sõitmiseks peab tuul äärmiselt paslik olema, et see ei vedrutaks, rapsiks ja paneks laua liikuma, siis 5sega koos laulab minu veivikas duetti ja kuvab "dental work`i".  Seda duetti lauldes kannatasid aga kõige rohkem jalad, mis pööraselt valusalt krampi kiskusid ning sõidumõnu hävitasid. Võtsin eelmisel aastal veivikalt teise tagumise aasa ära, arvates et see on väga "ädväändsd" lähenemine, aga keeran puuduva aasa kohe tagasi. Selline aasapaigutus ei sobi ilmselt "slalli asendis" sõitjale.

Aastatega on üht-teist muutunud. Näiteks nõudmised kiirusele on kasvanud. Kui veel eelmisel hooajal näis mulle freekas "kiire" laud, siis nüüd tunnen kiirusest puudust. Ei tea, kas veivikale tehakse ka kiireid uimesid? Kui tehakse, oleks sellist tarvis. Või peaks väikese slallika muretsema hoopis? Kes küll ütleks, mis õige oleks?! Kes aitaks ullikest?


Episood 2: KÄMMID
"Guess who`s back? My Daytona 7,8 is back!"
Ma olen nii rõõmus, et Helle leidis läbi juhuse üles Olegi, kes omakorda leidis enese eest läbi juhuse minu ammusurnud Daytona (juba kolmandat korda) ja ütles, et sellega saab peale reparatuure sõita (läbi juhuse) kindlasti hooaja lõpuni. Kes veel ei tea, siis Oleg parandab purjeid Kopli töökojas ja seda ilmselt mitte läbi juhuse.

Juhustest küll.

Daytona kämmid pressisin masti külge eile õhtul Püünsis. Just siis kui kõik teised pakkisid oma maist vara sõidukitesse ja asutasid endid teele tulin mina - ähmi täis ja endast väljas, sest olin taaskord hiljaks jäänud. Kehva kaotajana tuulemängudes, otsustasin ma siiski oma suurimad kamad vette viia ja teha imet. Imeda tuul välja sealt, kus seda enam ei ole. Imesingi! 10 minutit tik-tak ja siis avanesid pilverümbad ning tuul pressis neist läbi. Kohati tõmbas isegi veidi liiga teravaks ja tahtsin väiksemat lehvikut näppu. Ehk siis suured purjed võivad ka hirmsad olla. Vot milline elutarkus purjede näitel - liiga vähe pole hea ja liiga palju pole ka hea. Siit johtub, et kõikse parem siin elus on ikka see keskmine. Keskmine mõõt, keskmine elu, keskmine töö, keskmine mees, keskmised hobid, keskmised hoiakud, keskmised purjed. On ka halbu erandeid heade keskmiste seas - poliitika, sissetulek ja sõrmed.


Episood 3: KRABID
Vägevale surfipäevale paneb punkti oivaline "EST 755 avokaadosalat" (portsust saab söönuks 3 surfarit):
3 avokaadot (küps!)
1 suur karp kodujuustu
1 suur pakk Vici krabipulki/makrat.
1 laimi mahl.
soola-pipart.
kahvel-nuga-taldrik-surfisõbrad laua ääres

Lõika avokaado seibideks, piserda peale laimimahl. Lisa tükeldatud makra ja kõige peale kodujuust, mille kaunistamiseks kasuta soola ja pipart. Viib keele alla, ausalt!  Kõrvale on hea rüübe valkjas vein ja tundide viisi surfiteemadel lobisemist.

Head (üle keskmise) söögiisu!

29. mai 2013

Elu täispoweril

trükkis: Regina, inspiratsiooni andis: surf


Minu kirjasulg on läbinud metamorfoosi protsessi ja muutunud helihäirega televiisoriks. Ehk siis antagu mulle andeks, et merel käies ikka pildis olen, aga meie blogi sõnadest kuval hoian.

Pean tunnistama, et enne tänast ei ole ma vahele jätnud ainsatki tuulist päeva. Kõik kirde salliilmad olen kaasa teinud jäisel Tallinna lahel. Tööpäevajärgne energiapaak on enne vetteminekut ikka täiesti tilgatuks tõmmatud, ent kui oma autole klubi juures juba parkimiskoha leidnud olen (sellele tegevusele võibki kuluda viimane tilk), siis hakkab see paak positiivsete emotsioonidega aegsasti täituma.

Teate küll seda tunnet, et alguses justkui ei saa vedama ja pärast pidama. Selleks hetkeks kui jäine vesi nabaaugus külma teeb, ei ole surfitšakrad veel lahti, aga nii kui jalad aasadesse libistada, siis vallanduks justkui kogu maailma rõõm ühe hetkega. Ja see rõõm kestab seni kuni antakse tuult. Kuniks tuult, seniks surfi. Pidamasaamisega on alati keeruline lugu. Õnneks neil päevil aitab pidama saada see kolekülm vesi, mis jalad tundetuks muudab. Ahh jaa, eile ma nägin Valknat (selles pole küll midagi kummalist, et ma teda nägin), aga vat kummaline on see, et temal olid surfilaua külge kinnitunud paljad jalad. Kui mul jalad sussides krampi kiskusid, siis mismoodi on võimlaik lihtsalt naha abil jalad soojas hoida? Vapper mees, ei muud!

 

Aga mida ma siis korda saatnud olen? Kõik need slallipäevad on mu iSonicu külge olnud aheldatud 6.4 Duke. Ei mingeid kämme, ega midagi. Lihtsalt üks suvaline puri, millega ma olen juba aasta laulatatud olnud ning  mis ei vea mind alt. Laud on veidi suur ja rohmakas, aga sellegipoolest olen saanud teha kiirussõite, püsinud nii mõnelgi teisel slallikal kannul ning harjutanud manöövreid. Seda kõike täispoweril.

Üleeile sõitsime õhtusel lahel koos Harcore`iga. Ilm oli veatu, tuult veel nibin-nabin, nii et parimad triibud sai teha Kuuli muna piirkonnas. Seal samas tabasin end mõttelt, et olen oma oskuste eest tänulik nii mitmele inimesele. Mäletan, kui piltnik Jaanus õpetas mind krüssama ja otsast-hoides sõitma. Lektor Aivar õpetas kuidas lauda paremini käima saada  jne. jne. Õpetajaid on olnud mitmeid ja siinkohal saadangi nendele oma tänusõnad - aitäh! Iseõppimise juures on sageli väga palju abi väikseimastki vihjest. Naisterahvana ei jaksagi ju kogu sellele tehnilisele virr-varrile mõelda.
 
Pirital on kirdega päris hea sõita. Olgugi, et kalda all keerutab ja pagitab – mõned-kümned meetrid eemal on aga minekut küll. Lainet peaaegu pole. Eile sattusin esimest korda kaatri ahtrivette. Nagu peegli peal oleks sõitnud – vot see oli mõnus. Ma pole küll teab mis sabassörkija, aga no nüüd tahaks küll mõne suurema laeva ahtrilainet proovida. Või siis peaks kaatrimehest „jänese“ hankima, kes külgtuules rada ette sõidab. See annab surfile hoopis uue – mugavustsooni - varjundi .

Rääkides surfist ja Pirita klubist, siis on tore näha, et nii palju uusi surfareid on meie hulka tekkinud/tekkimas. Õpitakse usinasti ja paistab, et vaatamata veidi vanamoodsa spordiala kuvandile, ei ole purjelaud oma atraktiivsust kaotanud. See on tore. Isegi üks sakslane käib Püünsi ja Pirita vahel tuult otsimas. Sõidab teine puha välismaa kamaga ja vuristab saksakeeles rääkida „kahvlipuust“ (Gabelbaum =poom), aga see on tore, et meie mõneti karmimad tingimused tema surfikirge murdnud ei ole. Arvan, et kui talle meeldib siin, siis võiks mulle ka Saksamaa surfirannad meeldida. Olen sellele mõelnud varemgi, aga tegudeni ei ole jõudnud. Kirjutasin igatahes kalendrisse täiendava märkuse „enne Madagaskarit minna Saksamaale surfama… Ja enne Saksamaad käi ära Kullikas“.  
 

Kuniks tuult, seniks surfi! Kuniks surf, seniks elu!

Kuulamist ka:
http://www.youtube.com/watch?v=GQktT2vwSsI&NR=1&feature=endscreen

 

1. mai 2013

Life starts now

In memoriam....lumi, suusad. Respect!


Mäletan seda hommikut kui autosse istusin ja aknalt ei pidanud enam jääd kraapima. Isegi õhusooja ei pidanud peale keerama. Sel samal hommikul oli meri pööraselt vahutav, puuoksad tantsisid tuules ning päike flirtis jääpankadega. Just sel hommikul tundsin esimest korda seda õnnist tunnet, mida tunned siis kui suvehommikul silmi avades tead, et ees ootab mõnus surfipäev. Kõhus justkui veidi kõditaks ning suunurkadele tekib salajane Mona Lisa naeratus.


Kevadine päike ja tuul võivad küll seda surfivärki soosida, aga enne on vaja programmeerida inimaju ja inimkeha nii, et need veidi madlamate kraadide juures pöörded üles võtaks.
Surfihooaja masinavärgi süütevõti on põhjalik inventuur. Selle tulemusel selgus nii mõnigi ebameeldivus - kalipsod olid kuidagi väikeseks, kõvaks ja kortsu tõmbunud. Poom, va ramp, oli nii raske! Ja keegi kurjam oli purje ära lõhkunud.
Ettevalmistustega ühel pool, keerasin süütevõtme asendisse 2 ja andsin tuld - kogu kama autosse, auto käima ja merele. Siit edasi on kõik juba käkitegu!

On maikuu esimene päev. Läänetuult voogab sujuvalt, piiramatult. See tuul pole sugugi soe, ei. Pigem selline terav ja lõikav. Päikese kuumad kiired see-eest tuleks justkui läbi kasvuhooneklaasi.
Püünsis, kus on saanud tavaks hooaega alustada ja lõpetada, on päris mitu mischelini. Topelt kalipsod, kummikindad, mütsid, puhvvestid. Surfisuvest on asi ilmselgelt kaugel.
Kas teate kui kaua kulus mul aega varustuse kokkupanemisele? Piinlik tunnistada, aga arvan, et ehk lausa 30 minutit! Talv tegi minust käpardi.

Õhk 7 kraadi, vesi 6 kraadi, tuult ca 9m. Valisin slallika, purjeks 6,4. Ja kui küsite, kas mul on uus, siis vastus on jah. On küll uus! Lõpuks ometi Northi NewShool poom. Päris uus ja jube hea. Kohutavalt hea. Selle järsukurviline eesosa lisab nii palju kasutus- ja manööverdavusmugavust, et sõnadega on seda raske kirjeldada. Annan proovida - veenduge ise.

Aga aasta esimene surf korallideta, külmas ja hallis vees oli mõnus. Kusjuures vesi ei olnudki nii külm kui ma arvasin. Jahe ei hakanud, ebamugav ei olnud. Käed tõmasid aegajal kinnaste sunnil krampi, aga see probleem oli teisaldatav.
Tore oli. Püünsi omas vanas headuses.
Nüüd on siis ots lahti tehtud ja enam ei takista miski merele minekut. Kui puhub, tuleb minna.

Ei takista asfaldiaugud ei taksita kraad!

18. dets 2012

Kaamel, korall, kalmaar ja Kamikaze

Postitas: Regina




Nädala eest tegin parima vahetuskauba, mida üks põhjamaa kahvanägu teha saab - vahetasin nimelt suusasaapad surfisusside vastu. See vahetus ostus hiljem küll otstarbetuks, ent tühja sellest.
Niisiis meie surfikamp ja mõned kaaslased lendasime kaamlite, korallide ja kalmaaride maale - Egiptusesse, Dahabi spordilaagrisse. Urmas ja Helle on kogenud dahabarid, mina, Helkin, Maret ja Marika olime seal aga esmakordselt. 
Meie reis kestis kahjuks vaid 6 päeva ja sel korral tundsin tugevamalt kui kunagi varem, kuidas ainuski minu DNA kribal ei tahtnud tagasi Eestisse.

Lennureis Sharmi turistide seltsis oli omanäoline kogemus. Me oleksime nagu Noa laevale sattunud. Liigirohkus oli muljetavaldav - ropendavad äsjaküpsenud naised, oksekottidest alkoholi manustavad mehepurakad, prügiheitjad-lagastajad ja siis mõned, kes üritasid seda kõike mitte märgata. Viietunnine lennureis ei päädinud tervitava soojaõhupahmakuga, ka mitte uhke suure transfeerbussiga. Meid tervitas keskpärane soojus, 9-kohaline bussiromu, 2 kohalikku teejuhti, sõidukiirus 140 km/h ja seda kottpimeduses, ilma tuledeta (mõne hetke kestnud turistiatraktsioon).
Magalaks endine Coralia hotell, värske nimega Ibis Style:













Oihh... vale pilt..

Veele lähetas meid aga parimatest parim - Club Vass (selles veendusime me esimesel päeval nii hinnakirjade kui ka varustuse ja "lisateenuste" põhjal). Pealegi töötas seal salasõna Epp, mida kuuldes paljudel silmad särama lõid ja nägu naerule läks. Teda näisid seal kõik teadvat-tundvat. Võtsime nädalase paketi, mis sisaldas ka koolitust. Hinnast ei saa rääkida, aga see oli väga, väga hea. Vassil on peamiselt Northsi, Severne`i  ja Fanaticu kamad. 2013 varustus ei olnud veel kohale jõudnud, seega poomid oli päevinäinud ja kardaanid vajasid kontrolli.

Esimene päev üllatas meid mõnusa tuulega. Meie Hellega sõitsime 5ste purjedega, mehed suurematega. Sõiduaega jätkus 11st 15ni. Tuul tuli justkui tühjast kohast ja läks koos päikesega sinna samma tagasi.

Dahabi rannake on neljaosaline naudingutesektsioon: Vette minnes pagiline "algajate ala ning laguun, milles vähem choppi, veidi ühtlasem tuul ning parimad tingimused alustajale. Seal veetis oma aja chicade surfivastne Maret (kes oma viiendal surfikorral tegi juba kaldastarti! Vot sellised on Vassi koolitajad). Läbi pagilise sopi algab seiklustemaa, mis on ääristatud korallidest: Speedy. Nagu nimigi ütleb, on see koht kiirusekunnidele. Speedy serval asub aga edasijõudnute parktikakoda ja freestylerite pühamu- Baby Bay. Hulljulgetele on mõledud kesk punast merd paiknev "Kamikaze", mis minule näis kui randuva tsunaamilainega Narva jõgi. Kamikaze oli koht, kus majakõrgused lained ajasid ükstesit taga ning kus väideti ka mõned haid olevat. No meid need kalakesed igatahes väärtsöödaks ei pidanud ning lasid meil mõnuga lainemöllus hullata.

Meie spordipäev algas kell 11 hommikul edasijõudnute koolitusega. Grupis oli lisaks minule, Hellele ja Helkinile veel 4 inglast ja 2 hispaanlast. Oskustelt olime kõik enam-vähem samal levelil. Glissis curve jibe oli enamike eesmärk. Meie õpetaja, noor naine Lizzy, võttis kõik manöövrid läbi etapphaaval ning keskendus ka enim tehtavatele vigadele. Palju abi oli simulaatorist ja videoanalüüsist.
Paut, jibe, curve jibe, tack jibe, helitack ja veel mõned lihtsamad freestyle trikid jõudsime nende 6 päeva jooksul läbi käia. Vette saime neid harjutama minna küll vaid neljal tuulisel päeval.

Minu lihasmällu oli salvestunud iseõpitud akrobaatiline jibe ning nägin kurja vaeva, et see sealt mälust jälle välja pressida. Hilist jalgadevahetust oli vast kõige keerulisem varasemaks sättida. Siiski selgus, et mu "iseõpitud" jibe oli korrektsele versioonile üsna lähedal. Peamine  mure, mis mul jibe`imisel oli, oli kiiruse kaotamine enne flippamist. Nüüd tean, et see oli tingitud ühest veast: liiga vähe kiirust. "Go fast! Fast as the wind!", rõhutas Lizzy.  
Oma esimesed glissis jibe`id tegin ma seega 7ndal surfiaasta lõpus. Parem hilja kui mitte kunagi. Minu soovitus kõigile "iseõppijaile" on võtta ikka koolitusi ja lasta enesele manöövrid korralikult selgeks teha. Iseõppimisega jõuab küll punkti B, aga et jõuda punkti A, selleks on mõistlik kasutada kõrvalist abi. Dahab on selleks ideaalne koht.

Surfamise kõrval pakub Dahabi rannaala ka muid mõnusid: päikesevann, tennis, snorgeldamine, wakeboard, veesuusk jpm. Igav seal ei hakka, ole vaid aktiivne ja tegutse. Meie käisime näiteks kaamlimaa tõmbenumbrit külastamas - Blue Hole`i - ligi 130m sügavusele laskuv sirge kaljusein, mis on kaetud imeliste korallidega. BBC ja Nat Geo sarjades on korallid imelised, aga neid oma silmaga näha on veelgi võimsam kogemus. Sama on kaladega - nad ongi nii kollased ja sinised, nagu teleriekraanilt paistab.
Snorgeldasime ka oma rannas, Baby Bay kallastel. Mulle näis, et see on isegi liigirohkem paik, sest siile ja rannakarpe me Blue Hole`is ei silmanud. Kodurand oli aga täis erksavärvilisi karpe ja meeletus koguses meresiilide pesakondi. No need elukad on ikka hirmsad. Meil oli õnne - keegi ei pidanud neid pikki ogasid oma taldadest välja sikutama.

Kui veel rääkida mõne sõnaga kohalikust elust-olust, siis meid enim heas mõttes jahmatanud tõik oli turvalisus. Ühel õhtul leidsin end Dahabi imelise linnakese tänavalt täiesti üksi, ent ei tundnud hetkekski hirmu võõramaalaste ees. Ainus fraas, millega minu poole pöörduti oli lonkavas vene-inglise keeles: "Privjet, the best price only for you!"  Agaratel müügimeestel ei läinud meiega kauplemine siiski õnneks, sest meie kauplemismanöövrid seljatasid nende närvikava (või siis solvasid neid). Meile pakkusid rõõmu hoopis rannakohvikud ning mõnusalt tummine shisha, mis ei maksnud 1 EURigi.

6 päeva Dahabi on ilmselgelt vähe. Isegi kui oled seal tuuleta, on tegemist küll. Mis saaks olla mõnusam kui tutvuda võõra kultuuri ja inimestega, lugeda mõnusas rannatoolis lemmikraamatut, lobiseda sõpradega ning seigelda mööda maad ringi. Iga pisike tänavajuppki pakub põnevust ja silmailu.

Meie veetsime 2 tuulevaba päeva raamatute seltsis ja snorgeldades. Päike lõõskas, sooja oli ca 26-27 kraadi, vesi ca 23-24. Võtsime tõesõnu viimast, sest lahkumise päeva hommikul kell 7 (3 tundi enne transfeeri) kõmpisime rinnuni vees koduranna korallide suunas, et veelkord veealust imedemaad näha.
 Kui oma kodinatega transfeerbussi istusime, levis selles kurb vaikus. Mitte keegi ei soovinud tagasiteed lumevabariiki ette võtta.

Sõitsime mööda kajudest ääristatud liivakõrbe lennujaama poole. Meist möödusid väikesed kitsukesed majauberikud ja neis elavad maani hõlstides emad-isad, mänguhoos lapsed, tosin kitse, sekka mõned kaamlid. Kassidest ei maksa siinkohal üldse rääkida. Väikesekabariidilisi kiisusid on kõik Egiptuse tänavad täis. Olgugi, et vaesus ja asjade nappus on seal silmatorkav, on inimesed õnnelikud ja alati naerusuised. Neil on kõik, mida eluks vaja. Egiptlase unistusteskaala ei lange ilmselt kokku eurooplase unistuste skaalaga (lõpmatusega).
Küll aga võib mees-eurooplane salamisi hellitada end araabia unelmatega - seal riigis on seadusega lubatud omada kuni nelja naist.

Kurveim mälestus sellelt samalt teekonnalt Dahabist lennujaama oli vast üks küla, mille servas, otse sõidutee ääres, lebasid kaamlite korjused. Luukerede sõrestikud, sissevajunud nahkadega korjused ja äsja lõpnud kaamlid. Seda oli valus vaadata.

Et aga postitus ei lõppeks minooris, selleks lisan siia lõbusad pildid põhjamaa merinaistest (täisealine versioon merineitsidest): Maret, Helle ja Regina.

Ja siinkohal lasen veel ühe päevateemalise mõttelinnu lendu: loodan, et see postitus siin ei jää chicade viimaseks postituseks. Homme algab 3-päevane üleminek 4ndale vibratsiooniastmele. Kes teab, kas meie selles enam vibreerime. Juhul kui meile vibreerimiseks võimalust ei anta, jääb üle vaid loota, et liigume 3ndalt astmelt otse Sufi Paradiisi!

Näeme magevees!